| Elektroniczny Urząd Podawczy |
|
Prace interwencyjne - szczegóły O finansowanie prac interwencyjnych może starać się pracodawca - czyli, zgodnie z brzmieniem definicji zawartej w ustawie o promocji zatrudnienia jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, które zatrudniają lub mają zamiar zatrudnić co najmniej jednego pracownika.
Uwaga: O finansowanie prac interwencyjnych NIE MOGĄ starać się pracodawcy będący: * partiami lub organizacjami politycznymi, * posłami lub senatorami na potrzeby biur poselsko-senatorskich, * organizacjami związków zawodowych, z wyjątkiem upoważnionych do prowadzenia pośrednictwa pracy związkowych biur pracy oraz klubów pracy, * organizacjami pracodawców, z wyjątkiem upoważnionych do prowadzenie pośrednictwa pracy biur oraz klubów pracy, * urzędami naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, * kościołami lub związkami wyznaniowymi, * przedstawicielami państw obcych.
Pracodawca może być organizatorem prac interwencyjnych jeżeli: * w okresie ostatnich 6 miesięcy liczba zatrudnionych u niego pracowników nie uległa zmniejszeniu, * nie jest w stanie upadłości lub likwidacji, * nie zalega z płatnościami na rzecz urzędu skarbowego i ZUS.
Pracodawca składa wniosek o finansowanie prac interwencyjnych do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce wykonywania tych prac. Wniosek powinien zawierać: * nazwę pracodawcy lub organizatora, adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności; * numer REGON, * numer identyfikacji podatkowej NIP, * oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności, * liczbę bezrobotnych proponowanych do zatrudnienia w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych oraz okres zatrudnienia, * miejsce i rodzaj prac, które mają być wykonywane przez skierowanych bezrobotnych, pożądane kwalifikacje oraz inne wymogi, * informacje dotyczące wysokości proponowanego wynagrodzenia dla skierowanych bezrobotnych oraz wnioskowaną wysokość (procent przeciętnego wynagrodzenia) refundowanych wynagrodzeń z tytułu zatrudnienia skierowanych bezrobotnych.
Wnioski takie są do pobrania w urzędach pracy lub ze stron internetowych danych urzędów pracy. Dodatkowo, pracodawca ubiegający się o zorganizowanie prac interwencyjnych do wniosku powinien dołączyć oświadczenie o spełnieniu warunków określonych w § 3 rozporządzenia (Dz.U. nr 161 poz. 1683). § 3 tego rozporządzenia brzmi: "Prace interwencyjne nie mogą być organizowane przez pracodawcę, jeżeli znajdzie się on w stanie likwidacji i upadłości".
Dla potrzeb tego tekstu odsyłamy zainteresowanych pracami interwencyjnymi pracodawców do wniosku, który przygotował urząd pracy w Oświęcimiu. Podkreślamy jednak, że każdy urząd pracy, posiada swój własny wniosek, dlatego też, o konkretny formularz wniosku prosimy pytać w urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce wykonywania tych prac.
Dyrektor ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku oraz powiadomienie wnioskodawcy o podjętej decyzji.
Pozytywne zaopiniowanie wniosku powoduje zawarcie z pracodawcą umowy, na podstawie której organizowane będą prace interwencyjne. Umowa szczegółowo określa wszystkie warunki, od których uzależniona jest refundacja poniesionych przez pracodawcę kosztów pracy, czyli wynagrodzenia brutto oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
Organizator prac interwencyjnych jest zobowiązany do utrzymania miejsca zatrudnienia na okres 2 lat w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw oraz 3 lat w przypadku dużych przedsiębiorstw. Obowiązek utrzymania miejsca zatrudnienia reguluje rozporządzenie Komisji (WE) Nr 2204/2002 z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia.
UWAGA! Okres, w którym pracodawca będzie zatrudniał bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych, jest zaliczany do okresu, o których mowa w rozporządzeniu. Tak więc, jeśli urząd pracy będzie finansował pracodawcy prace interwencyjne przez okres 12 miesięcy, wówczas - po zakończeniu finansowania prac interwencyjnych, pracodawca z MSP będzie zobowiązany do utrzymania miejsca pracy przez okres 12 miesięcy. Czyli obowiązek utrzymania miejsca pracy przez 2 lata (24 m-ce) jest w tym momencie pomniejszony, o czas, na jaki pracodawca podpisał umowę z urzędem pracy na finansowanie prac interwencyjnych.
Ważne: W/w rozporządzenie Komisji (WE) mówi o konieczności utrzymania miejsca pracy, a nie zatrudnieniu konkretnego pracownika. O ile więc pracodawca nie jest zadowolony z pracy zatrudnionego w ramach prac interwencyjnych, może zatrudnić na to miejsce innego pracownika. Pracodawca dostaje bowiem pieniądze na stworzenie miejsca pracy, a nie na konkretnego bezrobotnego.
Jedynie likwidacja danego miejsca pracy przez pracodawcę, niesie ze sobą konieczność zwrotu refundacji otrzymanej z urzędu pracy. Jeżeli więc pracodawca sam zwolni pracownika z przyczyn innych niż naruszenie obowiązków służbowych, a także, gdy pracownik sam odejdzie dobrowolnie albo z powodu powołania go do służby wojskowej, nabycia prawa do renty itp. - a pracodawca nie utrzyma tego stanowiska pracy, wtedy powinien zwrócić refundację.
Jeżeli jednak pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej 6 miesięcy, w dalszym ciągu zatrudniał przez okres dalszych 6 miesięcy tego samego bezrobotnego, który został do niego skierowany na początku prac interwencyjnych i po upływie tego okresu dalej go zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy, starosta może przyznać pracodawcy jednorazową refundację wynagrodzenia w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 150 % przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu spełnienia tego warunku.
Regulacje prawne: Art. 51 i art. 56 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /Dz.U z 2004r. nr 99 poz.1001/. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 13 lipca 2004r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne /Dz.U z 2004r. nr 161, poz. 1683/, Rozporządzenie Komisji(WE) Nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 78 0 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia.
Wniosek o organizacje prac interwencyjnych znajduje się w poniższym załączniku.
Osoba, która wprowadzała dane: | Administrator | Data wytworzenia informacji: | 2005-10-06 15:11:15 | Data udostępnienia informacji: | 2005-10-06 15:11:15 | Data ostatniej aktualizacji: | 2008-03-31 21:50:28 |
Wersja do wydruku...
|