ODPOWIEDZI NA PYTANIA DO PRZETARGU: "Dostawa systemu klimatyzacji oraz jego montaż wraz z opracowaniem projektu na potrzeby serwerowni Powiatowego Urzędu Pracy w Wołowie przy pl. Piastowskim2."
Pytanie 1
Dotyczy załącznika nr 9 do SIWZ pkt 1.9
Zgodnie z treścią w/w punktu budynek Powiatowego Urzędu Pracy jest wpisany do rejestru zabytków. Gdzie przewidziano montaż jednostki zewnętrznej? Jeśli na elewacji budynku, to do kogo należy uzyskanie zgody od Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków na jej zawieszenie w tym miejscu?
Odp. Wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej powinien zostać dokonany przez wykonawcę zamówienia. Wszelkie uzgodnienia z właścicielem budynku, tj. Starostwem Powiatowym oraz Dolnośląskim Konserwatorem Zabytków powinny zostać przeprowadzone przez Wykonawcę
Pytanie 2
Dotyczy załącznika nr 8 do SIWZ paragraf 5
Zgodnie z treścią w/w paragrafu wykonawca zobowiązany jest do udzielenia 5 letniej gwarancji na dostarczone urządzenia. Kto zobowiązuje się do poniesienia kosztów dwóch serwisów urządzeń rocznie? Chciałbym nadmienić, iż każdy z producentów tylko przy regularnym (dwa razy do roku) serwisie udziela 5 - letniej gwarancji, którą realizuje instalator- w przypadku w/w przetargu wykonawca instalacji klimatyzacyjnej dla PUP Wołów. Wg opisu przedmiotu zamówienia przetarg nie obejmuje serwisu okresowego przez cały okres gwarancji.
Odp. Serwis urządzenia w okresie gwarancji powinien zostać przeprowadzony przez Wykonawcę zamówienia na jego koszt.
Pytanie 3
Dotyczy załącznika nr 9 pkt 1.8 oraz załącznika nr 10 pkt 3
Jaki wpływ na główny cel zlecenia zapisany w załączniku nr 9 pkt 1.8 ma parametr „wielkość pomieszczenia”, skoro doboru urządzeń dokonuje się po przeprowadzeniu bilansu energetycznego, polegającego na obliczeniu „nadwyżki cieplnej” na którą składa się: strumień ciepła od urządzeń elektrycznych, moc promieniowania słonecznego padającego przez powierzchnie przeszklone, strumień ciepła z pomieszczeń sąsiednich o wyższej temperaturze, strumień ciepła z powietrza świeżego doprowadzonego przez wentylację do pomieszczenia lub nieszczelności pomieszczenia?
Odp. Parametr „wielkość pomieszczenia” ma pomóc w dobraniu odpowiedniego urządzenia, tak aby zapewniało ono odpowiednią temperaturę w całym pomieszczeniu.
Pytanie 4
Dotyczy załącznika nr 9 pkt 1.8 oraz załącznika nr 10 pkt 6
Jaki wpływ na główny cel zlecenia zapisany w załączniku nr 9 pkt 1.8 ma ściśle określona wartość wydajności maksymalnej, skoro urządzenie może pracować jedynie z taką wydajnością przez bardzo krótki okres (zaledwie kilka minut) oraz jest to nieekonomiczne i w takim przypadku współczynnik EER jest znacząco niższy, niż wymagany w specyfikacji? W tym przypadku wartości te są dla siebie sprzeczne.
Odp. Parametry EER i COP określone w specyfikacji są parametrami minimalnymi. Możliwe jest zastosowanie urządzeń posiadających wyższą sprawność.
Pytanie 5
Dotyczy załącznika nr 10 pkt 9 i pkt 10
Poproszę o dokładne sprecyzowanie wg jakich norm lub dokładnie dla jakich temperatur pracy urządzenia zostały ustalone współczynniki EER oraz COP?
Odp. Współczynniki EER oraz COP zostały określone zgodnie z normą ISO 5151 przy następujących założeniach:
Chł Chłodzenie: temp wew 27 stopni, temp zewn 35 stopni
Grzanie: temp wew 20 stopni, temp zewn 7 stopni
Pytanie 6
Dotyczy załącznika nr 9 pkt 1.8 oraz załącznika nr 10 pkt 11
Jaki wpływ na główny cel zlecenia zapisany w załączniku nr 9 pkt 1.8 ma ściśle określony wydatek powietrza jednostki wew. skoro każdy producent posiada inne zakresy wydatku powietrza przy poszczególnych stopniach prędkości wentylatora jednostki wewnętrznej, które realizują jednakowo nominalną wydajność chłodniczą urządzenia?
Dodatkowo pkt 11 załącznika 10 pozostaje w sprzeczności z punktem 7 załącznika 10 odnoszącym się do ilości stopni nawiewu który określony został na 3 stopnie. Ściśle określone wartości z pkt. 11 w/w załącznika nie można przełożyć na „uboższą” 3 stopniową regulację.
Odp. Zamawiający zmienia parametr „nawiew powietrza”. Poprawna wartość brzmi: „min. 4 stopniowy”. Jednocześnie zamawiający wykreśla ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia parametr „Wydatek powietrza j.wew”
Pytanie 7
Dotyczy załącznika nr 9 pkt 1.8 oraz załącznika nr 10 pkt 16
Jaki wpływ na główny cel zlecenia zapisany w załączniku nr 9 pkt 1.8 ma ściśle określona wartość graniczna ilości czynnika chłodniczego w urządzeniach, skoro jest ona zależna od długości instalacji która nie została opisana w dokumencie SIWZ oraz każdy z producentów stosuje taką ilość czynnika aby czynnik mógł zrealizować nominalną wydajność chłodniczą dla indywidualnej budowy urządzenia producenta.
Odp. Zamawiający wykreśla ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia parametr „Ilość czynnika chłodzącego”.
Pytanie 8
Dotyczy załącznika nr 9 pkt 1.8 oraz załącznika nr 10 pkt 17
Jaki wpływ na główny cel zlecenia zapisany w załączniku nr 9 pkt 1.8 ma ściśle określona wartość wymiarów maksymalnych urządzeń? Wymiary zamieszczone w specyfikacji są bardzo małe i odpowiadają urządzeniom niskiej jakości, ponieważ aby urządzenia posiadało wysoki współczynnik EER oraz COP musi mieć przewymiarowane wymienniki ciepła, co zwiększa wymiary zewnętrzne całego urządzenia. Tak więc ograniczenie wielkości urządzenia do tak małych rozmiarów pozostaje w sprzeczności z oczekiwanym tak wysokim współczynnikiem EER oraz COP.
Odp. Wymiary określono w oparciu o ilość miejsca przeznaczonego na instalację urządzeń w spodziewanym przez Zamawiającego miejscu instalacji. Zamawiający warunkowo dopuszcza zastosowanie urządzeń o innych wymiarach po dokonaniu wcześniejszej wizji lokalnej w siedzibie Zamawiającego, wskazaniu miejsca instalacji urządzeń i wykonaniu pomiarów wymaganej powierzchni montażowej
Pytanie 9
Dotyczy załącznika nr 10 pkt 18
Poproszę o przetłumaczenie na język polski zwrotów „super high”, „high”, „medium”, „low”. Jeśli odnoszą się one do prędkości wentylatorów to ich ściśle określone wartości pozostają w sprzeczności z pkt 7 załącznika 10 dotyczącym stopni nawiewu, gdzie określono minimalną ilość stopni na 3. W tym przypadku wartości dla ciśnienia akustycznego (pkt 18 załącznik 10) nie odnosi się do przypadku nawiewu 3-stopniowego który jest nieco „uboższą” wersją regulacji niż ta przedstawiona w pkt 18.
Odp. Zamawiający zmienia nazwę i wartość parametru „Poziom ciśnienia akustycznego j.wew”. Prawidłowa nazwa parametru brzmi: „Poziom ciśnienia akustycznego j.wew dla poszczególnych trybów nawiewu”. Wartość parametru otrzymuje brzmienie „Prędkość najwyższa 43dB(A), prędkość wysoka 36dB(A), prędkość średnia 29dB(A), prędkość niska 20dB(A)
Pytanie 10
Dotyczy załącznika nr 9 pkt 1.8 oraz załącznika nr 10 pkt 20
Jaki wpływ na główny cel zlecenia zapisany w załączniku nr 9 pkt 1.8 ma ściśle określona maksymalna długości instalacji oraz maksymalna wysokość podnoszenia urządzenia, jeśli instalacja wykonana zostanie zgodnie z charakterystyką zaproponowanego urządzenia, a więc parametry nominalne urządzenia zostaną z pewnością zachowane?
Odp. Wartość podaną w punkcie 20 tj. „Maksymalna długość rurociągów/ maksymalna różnica poziomów j.wew. i j.zewn.” należy potraktować jako wartość minimalną. Została ona określona w oparciu o prawdopodobne miejsce instalacji jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.
Pytanie 11
Dotyczy załącznika nr 10 pkt 23
Czy usytuowanie urządzeń zmusza do zastosowania pompki skroplin, czy też możliwe jest zamontowanie spływu grawitacyjnego, tym bardziej iż jest to pomieszczenie serwerowni, a więc bardzo wrażliwe na ewentualną awarię pompki skroplin?
Odp. Ze względu na miejsce instalacji wymagane jest zastosowanie pompki skroplin